Lubelski OW NFZ Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Dodatkowe 17 milionów dla lubelskich szpitali

23 czerwca 2020

Od 1 lipca szpitale znajdujące się w sieci (PSZ- system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej) otrzymają dodatkowe środki finansowe. W skali kraju są to 302 miliony złotych. Z tej puli do placówek województwa lubelskiego trafi 16 milionów 875 tysięcy złotych.

 

Na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym wskazywali dyrektorzy placówek medycznych. Na ich oczekiwania odpowiedziało zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia: dzięki decyzjom obydwu instytucji o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ.
Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r.

To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych. Aktualnie wyliczamy, ile pieniędzy trafi do poszczególnych szpitali - podkreśla Paweł Piróg, z-ca dyrektora ds. służb mundurowych lubelskiego oddziału NFZ.


Przypominamy, że od początku roku finansowanie placówek medycznych będących w sieci szpitali w województwie lubelskim zwiększyło się (nie licząc lipcowych środków) o prawie 176 mln złotych: wartość kontraktów szpitali PSZ na dzień 1 stycznia 2020 roku wynosiła 2 miliardy 783 miliony zł, obecnie są to 2 miliardy 959 milionów zł. Jest to wzrost o 6,3 %. Dodatkowe środki były przeznaczane między innymi na wzrost ryczałtu w marcu 2020 roku (45,8 mln zł), finansowanie wydzielonych z ryczałtu świadczeń ambulatoryjnych w zakresach: endokrynologia, kardiologia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, endokrynologia dla dzieci, kardiologia dziecięca, neurologia dziecięca, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci (38,7 mln zł).

Ponadto z  tytułu świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii COVID-19 Lubelski OW NFZ już przekazał placówkom 36,4 mln złotych. W 2020 roku do lubelskich podmiotów medycznych trafiło też 179,4 mln złotych przekazanych przez NFZ na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników.

 

Małgorzata Bartoszek

Rzecznik Prasowy

 

Wszystkie aktualności